الزامات سیستم مدیریت کیفیت

ISO 9001:2008

استقرار استاندارد ISO 9000 در حال گسترش به سراسر جهان است. این استاندارد به زودی به مهمترین استاندارد مدیریت کیفیت تبدیل می ‌شود. هزاران شرکت در سرتاسر دنیا این استاندارد را پیاده‌سازی نموده‌اند و بسیاری دیگر در حال پیاده‌سازی آن می‌باشند. علت این امر چیست؟ زیرا این استاندارد؛

 

 •        موجب کنترل اثر بخش کیفیت می‌گردد.
 •        موجب صرفه‌جویی مالی می‌شود.
 •        استقرار آن مورد انتظار مشتریان است.
 •        رقبا از آن استفاده می‌نمایند.

اثبات کنترل یکی از ابزارهای ایجاد اطمینان برای مشتریان می باشد, که از انجام صحیح امور مربوط به خود اطمینان حاصل نمایند. سازمان‌های موفق آنهایی هستند که کیفیت محصولات و خدمات خود را بطور اثربخشی کنترل می‌نمایند، یکی از راههای اثربخش انجام این کنترل، پیاده‌سازی سیستم مدیریت کیفیت بر اساس استاندارد     ۹۰۰۱ ISO می‌باشد.

سری استانداردهای ISO 9000 در سطح بین‌المللی مورد پذیرش قرار گرفته‌اند و گواهینامه آن به عنوان عامل برتری سازمان‌ها شناخته می‌شود. دریافت گواهینامه ISO 9001 در نتیجه ممیزی موفقیت آمیز توسط شرکت‌های مستقل شخص ثالث مانندSWISSCERT  امکانپذیر می ‌باشد

ملاحظات مربوط به پیاده‌سازی سری استانداردهای ISO 9000

 1.   ریسک‌ها, فرصت‌ها, نقاط قوت و ضعف سازمان را شناسایی نمایید, این بایستی شامل تحلیلی واقعی از وضعیت درون و برون سازمان باشد.
 2.  اهداف و سیاست‌های سازمان را تعیین و شفاف کنید.
 3.   فرایندهای اصلی سازمان خود را که بر عملکرد و تامین نیازمندی ‌ها و انتظارات مشتریان و طرف‌های ذینفع موثرند، با دیدگاه پیشگیری از ریسک‌ها, برطرف کردن نقاط ضعف, استفاده از فرصت‌ها و حفظ و تقویت نقاط قوت، شناسایی نمایید, توالی و تعامل این فرایندها را تعیین نمایید.
 4.   انجام و کنترل این فرایندها را به‌صورت سیستم مدیریت کیفیت بر اساس الزامات استانداردISO 9001:2008 و خواستهای مدیریت سازمان تعیین نمایید.
 5.   در این راه می‌توانید از راهنمایی ‌های یک مشاور با صلاحیت استفاده کنید, SWISSCERT آمادگی دارد چنین مشاورینی را به شما معرفی کند.
 6.    سیستم مدیریت کیفیت تدوین شده را اجرا کنید.
 7.   از اجرای اثربخش سیستم اطمینان حاصل نمایید و اقدامات مقتضی برای دستیابی به اهداف و اجرای سیاست‌های سازمانتان برنامه‌ریزی و اجرا کنید.
 8.  هماهنگی‌های لازم را جهت ممیزی سازمانتان توسط یک ارگان گواهی‌دهنده, نظیر SWISSCERT و ثبت و صدور گواهی نامه انجام دهید.
 9.   به اجرای سیستم مدیریت کیفیت و بهبود آن ادامه دهید.

 

مزایای استقرار این استاندارد برای سازمان:

۱٫        استقرار این استاندارد مزایای عمده زیر را برای سازمان به همراه دارد:

۲٫       افزایش سطح  رضایت مشتریان
۳٫      کاهش شکایت محصولات و خدمات نا منطبق
۴٫       کاهش شکایت مشتریان
۵٫       افزایش سطح کیفی و راندمان نیروی انسانی
۶٫       کاهش هزینه ها
 

 

شرح مراحل ثبت و صدور گواهینامه

 • مرحله اول:

پرسشنامه مربوطه را از دفاتر شرکت SWISSCERT دریافت و تکمیل نمایید. این پرسشنامه ابزار مهمی برای شرکت SWISSCERT می‌باشد زیرا به کمک آن اطلاعات کافی در مورد محصولات و یا خدمات سازمان و فرایندها مرتبط در اختیار شرکت SWISSCERT قرار خواهد گرفت. با استفاده از پرسشنامه شرکت SWISSCERT قادر خواهد بود پس از بررسی کارشناسی پیشنهاد قیمت را ارائه نموده و تیم ممیزی مناسب را تخصیص دهد.

 • مرحله دوم:

در این مرحله پس از توافق در خصوص شرایط همکاری، پیش‌نویس قرارداد تهیه و جهت امضاء به سازمان ارائه می‌گردد، سپس قرارداد نهایی و امضا شده و همراه با پیش‌پرداخت مورد توافق به شرکت SWISSCERT ارسال خواهد گردید.
 
همچنین ارسال یک نسخه از مستندات سیستم مدیریت کیفیت جهت بررسی، ضروری می‌باشد.

 •   مرحله سوم:

در صورت نیاز ممیز از سازمان بازدیدی به عمل می‌آورد تا از در نظر گرفتن کلیه جنبه‌های اساسی و انتخاب تیم ممیزی مناسب اطمینان حاصل کند.
بازدید مذکور در برگیرنده مجموعه‌ای از پرسش و پاسخ برای ممیز و سازمان می‌باشد که نشان‌دهنده درک متقابل خواهد بود.

 •   مرحله چهارم:

ممیزی اصلی انجام می‌شود. یک گزارش رسمی تهیه می‌شود. توصیه برای صدور گواهینامه و یا سایر موارد مقتضی در جلسه اختتامیه ممیزی نهایی به سازمان اعلام می ‌شود.
  مرحله پنجم:

پس از انجام اقدامات اصلاحی مشخص شده، گواهینامه رسمی صادر و سازمان در برنامه میزی مراقبتی قرار می‌گردید.